Jak vypadá koučování v praxi?

ZměnaUvažujete o koučinku? Už jste o tom četli snad všechno, na co jste na internetu narazili, ale stále nevíte jak to celé v praxi vypadá? V tomto článku Vám co nejpraktičtěji přiblížím spolupráci s mými klienty v průběhu koučovací série o 12 sezeních.

Co očekávat od úvodního sezení?

Začátek je hlavně o vzájemném seznámení se a o zaměření se na Vaše očekávání a důvody nechat se koučovat. Krátce pak budu mluvit o tom, jak budeme spolupracovat a co na Vás v průběhu celého procesu čeká.

Cíle

Pak se rovnou pustíme do stanovování Vašich cílů. Mnoho lidí mi tvrdí, že nemají definovaný cíl a tudíž neví, jak na něm pracovat a jak o něm přemýšlet. A právě to je ideální situace pro návštěvu kouče, vědět, co konkrétně chci změnit, ale zatím nevědět jak na to. Úvodní práce na cílech je zejména o nadhledu nad životní situaci.

Začínáme vždycky inventurou všech oblastí Vašeho života a pak z nich vybíráme tři, které jsou vhodné a důležité pro náš koučink. V každé z nich nastavujeme pro Vás inspirativní cíl, abyste se mohli na práci na něm těšit. A abyste v průběhu i po skončení procesu věděli vyhodnotit úspěšnost této metody, zamýšlíme se také nad konkrétním měřítkem. Že nevíte jak se dá Váš cíl změřit? S tím si teď vůbec nelámte hlavu. Spolu se postupně dostaneme k jádru Vaší vize a Vy budete mít na konci první konzultace měřitelné cíle.

Pak už nás čeká závěr prvního sezení a promluvíme si o tom, zda Vám tato hodina vyhovovala a sedí Vám koučing jako metoda. Domluvíme se pak, jestli pokračujeme v další spolupráci.

Druhé sezení

Tady začíná aktivní práce na cílech. Zaměříme se na kroky, které Vás budou postupně směřovat k Vašim cílům. V podstatě je rozložíme na menší části. Tato etapa je důležitá z hlediska Vašich výsledků a motivace. Plnění takto rozděleného cíle Vám bude přinášet větší radost z práce na sobě. Nebudete před sebou vidět toho velkého slona, ale jenom nohu, nebo uši. A to už je přece jenom snesitelnější a jednodušší, viďte. 🙂 Ke každému cíli si také nastavíte první „domácí úkol“. Nebudu Vám ho diktovat já, ale vymyslíte si ho dle svých časových a jiných možností.

Pokračující sezení

Nesou se ve znamení učení a prohlubování poznatku z úkolů, neboli akcí, které si nastavujete. Pravidelně sledujeme Váš pokrok v cílech a aktivně se věnujeme tématům, které přinášíte. Pracujeme s různými technikami zaměřenými na rozvoj v oblastech, ve kterých máte nastavené cíle. A nejenom. Přibližně v polovině cesty obyčejně pozoruji značný přísun energie v životě klienta a postupné zvyšování sebevědomí i spokojenosti. Proto se pak dále zaměřujeme na ukotvení a prohloubení změny tak, aby byla stabilní a co nejtrvalejší.

Závěrečné setkání

Býva tak trochu nostalgické. Rekapitulujeme celou Vaši několikamesíční cestu proměny. Díváme se na nové poznatky, vyhodnocujeme úspěšnost cesty k cílům a změny v různých oblastech Vašeho života. Teď už víte, i beze mě, jakým směrem uchopit v životě další výzvy aby byly pro Vás jednodušší a příjemnější. Tak šťastnou cestu! 🙂

Zaujal Vás tento článek? Objednejte se na úvodní konzultaci a přijďte zažít svojí změnu i Vy!